Príbeh salaša

Salaš Vígľaš bol postavený v roku 1968 iba kúsok od kúpeľného mesta Bojnice. Ľudia už vtedy vedeli, že podmanivé Strážovské vrchy so svojou krásnou prírodou a zároveň blízkosť regiónu, ktorý sa pýši mnohými turistickými skvostami, je pre salaš ideálnym miestom.

Salaš bol od začiatku veľmi obľúbený. Nielen pre svoju kuchyňu, ale aj pre príjemné ubytovanie. Zažil roky svojej najväčšej slávy, po revolúcii však rýchlo začal strácať svoj pôvodný lesk.

V roku 2010 sa začala najväčšia rekonštrukcia salaša, ktorá bola pre svoj značný rozsah ukončená až v roku 2013. Noví majitelia vložili do projektu celé svoje srdce a tradičné rodinné hodnoty, ktoré sa prejavili aj v novom charaktere okolia salaša. Deti sa tu teraz môžu hrať na rozprávkovo-krásnom novom ihrisku a ubytovanie je prispôsobené početnejším skupinám a rodinám s deťmi.

Salaš nabral druhý dych a začal písať celkom novú kapitolu vo svojom živote. Stal sa miestom, kde sa tradícia stretáva s moderným myslením.

Vígľaš, výhľad…

Vedeli ste, že názov salaša Vígľaš má svoju vlastnú históriu? Pomenovanie Vígľaš nie je náhodné. V minulosti nebolo ničím nezvyčajným, že si človek vyberal miesto pre život na vyvýšeninách, z ktorých mal výhľad na široké okolie a cítil sa
tak viac v bezpečí.

Inak to nebolo ani s kopcom, na ktorom dnes stojí Salaš Vígľaš. Prví Slovania začali toto miesto nazývať vengled, neskôr vigľad (výhľad). Jazyk sa postupne menil a po niekoľkých storočiach ľud okolitých obcí túto lokalitu nazval Vígľaš. Dnes už síce tento názov na mapách nenájdete, zostal však v spomienkach pamätníkov a v názve zariadenia Salaš Vígľaš.